
Fiend Gabel Invest 26mm chrom
Artikelnummer FK-226CP
BESTELLBAR, VERSANDBEREIT IN 2-4 WERKTAGENUVP 179,99 €
167,10 € *
Sie haben Fragen
zum Produkt?
Schreiben Sie uns oder rufen Sie uns an.
Unsere Experten helfen Ihnen gerne.
- 1 teil. Schaft
- Integrierter Konuslauf 45°x45°
- Schaftlänge 165mm
- Investment Cast Ausfallenden 5mm
- Vorlauf 26mm
- Aluminium M24 Topbolt
- 955 g
Forks take a lot of abuse and we all know the importance of one that is well constructed. Our new Invest fork features fully heat-treated chromoly tubing throughout with a 1pc. machined steerer tube with integrated bearing race for use with all 45×45 headsets and a 6061 alloy compression bolt. The 6mm thick investment cast drop out and lower leg junction provide the ultimate strength while maintaining a clean look and the 26mm offset helps keep the front wheel under the rider for easier nose manuals. 34ozs.
Bremssockel:n/a
Gabelschaft:165 mm
Material:CrMo
Laufradgröße:n/a
Farbe:chrom
Einsatzbereich:BMX
| Art.-ID | 21331151 |
| Zustand | Neu |
| Modell | FK-226CP |
| Hersteller | Fiend |
| Inhalt | 1 Stück |
| Gewicht | 1279 g |
| Netto-Gewicht | 1279 g |
| Maße | 0×0×0 mm |
Hersteller
Fiend
329356 Melbourne
USA
Verantwortliche Person
Sport Import GmbH
26188 Edewecht